Vyhľadávanie


Kontakt

Salaš U Štefana
Rabčice 419

02945

GPS: N 49.52217 E 19.52523

0910 594061, 0911 740416

E-mail: stefan.turac@orava.sk

Ak vás zaujíma tradičná oravská gastronómia, obnovili sme starú oravskú pochúťku moskole, upečte si spolu s nami, so škvakrami, s bryndzou, čučoriedkovým lekvárom alebo ako len chcete. Ponuka platí len pre u nás  ubytovaných hostí. 


O nás

Sme rodina so štyrmi deťmi / už utiekli do mesta :D/a v našej usadlosti v Rabčiciach bývame od roku 1998. Števo - bača je domáci, Katka - bačova žena je z Bratislavy.  Takže už 25 rokov sme tu. Počas našej existencie v Rabčiciach na vyšnom konci, skoro na poľskej hranici, sme chovali už asi 20 koní, 50 oviec, 4 kravy. V  roku 2012 sme sa vrátili k chovu oviec a rozhodli sme sa pre plemeno východofrízske. V roku 2019 nás navštívli vlci a trochu nám preriedili stádo.Teraz máme svoje 2 ovečky na spásanie. Na jeseň 2020 sme postavili malú saunu.  Pozývame vás k nám na dovolenku, kde si oddýchnete pri cinkote ovčích zvončekov, a môžete sa aj všeličo naučiť z bačovského života. Domov si môžete odniesť vlastnoručne urobený oštiepok, alebo suvenír z ovčej vlny.

Čítajte článok o nás, o ovciach  a ovčej vlne.

orava.sme.sk/c/7675522/kto-ma-ovce-ten-ma-co-chce.html

Ako to u nás funguje

Po návšteve vlkov na jeseň 2019, sme museli zlikvidovať väčšiu časť stáda, ostali nám 2 ovce, z tých zdájame len jednu, takže túto ovečku si budete môcť podojiť.  Volá sa Angelika.  Syry robíme dva krát do týždňa, vozíme sii ovčie mleko z neďalekej farmy. väčšinou v stredu a v nedeľu. Ukážky výroby syra vieme zabezpečiť aj iné dni, ale z kravského mlieka.

Okrem toho môžeme spolu s vami upiecť moskole, urobiť plstený výrobok, zabávať sa pri goralskej muzike. 

Všetko toto sme pre vás pripravili, aby ste sa u nás cítili dobre. Prednostne sa venujeme našim ubytovaných hosťom. Ak by ste ale chceli prísť na návštevu, len tak na výzvedy, na kreatívne kurzy alebo len tak porozprávať sa, prosím vás krásne, zavolajte nám pred tým.Ak sa dohodneme telefonicky na termíne vašej návštevy, nájdeme si na vás čas a budeme sa vám venovať. Ale niektoré dni na salaši sú naozaj také dynamické, že nestíhame. Ak sa dohodneme telefonicky alebo mailom, zorganizujeme si o tak, aby sme s vami mohli s radosťou a stráviť príjemné popoludnie. Tak sa budeme cítiť dobre aj my aj vy a o to nám ide. Spoločne sa tešiť zo života.

Váš bača Števo a bačova žena Katka

 

 

 

Z našej histórie si môžete prečítať na  našich starších stránkach: www.salasrabcice.szm.sk,  o  našom mikroregióne na stránke www.podbabouhorou.szm.sk

 Rabčice sú krásna dedinka pod Babou horou, odkiaľ s dajú robiť pekne túry, najmä na majestátnu Babiu horu, ktorá je s výškou 1775 m najvyšším vrchom Oravských Beskýd, ale aj na Malú Babiu horu / 1525 m n.m./, či Piľsko / 1575 m n.m./. Nezabudnuteľné sú aj prechádzky po lesoch, plných lesných plodov a hríbov, neďaleko od nás sa nachádza aj Hviezdoslavova hájovňa - literárne múzeum. Okolo nášho domu ide cyklotrasa až do Poľska.

V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte.