Vyhľadávanie


Kontakt

Salaš U Štefana
Rabčice 419

02945

GPS: N 49.52217 E 19.52523

0910 594061, 0911 740416

E-mail: stefan.turac@orava.sk

 


O nás

Sme rodina so štyrmi deťmi / už utiekli do mesta :D/a v našej usadlosti v Rabčiciach bývame od roku 1998. Števo - bača je domáci, Katka - bačova žena je z Bratislavy.  Takže už 25 rokov sme tu. Počas našej existencie v Rabčiciach na vyšnom konci, skoro na poľskej hranici, sme chovali už asi 20 koní, 50 oviec, 4 kravy. V  roku 2012 sme sa vrátili k chovu oviec a rozhodli sme sa pre plemeno východofrízske. V roku 2019 nás navštívli vlci a trochu nám preriedili stádo.Teraz máme svoje 2 ovečky na spásanie. Na jeseň 2020 sme postavili malú saunu.  Pozývame vás k nám na dovolenku, kde si oddýchnete pri cinkote ovčích zvončekov, a môžete sa aj všeličo naučiť z bačovského života. Domov si môžete odniesť vlastnoručne urobený oštiepok, alebo suvenír z ovčej vlny.

Čítajte článok o nás, o ovciach  a ovčej vlne.

orava.sme.sk/c/7675522/kto-ma-ovce-ten-ma-co-chce.html

Ako to u nás funguje

Po návšteve vlkov na jeseň 2019, sme museli zlikvidovať väčšiu časť stáda, ostali nám 2 ovce, z tých zdájame len jednu, takže túto ovečku si budete môcť podojiť.  Volá sa Angelika.  Syry robíme dva krát do týždňa, vozíme sii ovčie mleko z neďalekej farmy. väčšinou v stredu a v nedeľu. Ukážky výroby syra vieme zabezpečiť aj iné dni, ale z kravského mlieka.

Okrem toho môžeme spolu s vami upiecť moskole, urobiť plstený výrobok, zabávať sa pri goralskej muzike. 

 Ak sa dohodneme telefonicky alebo mailom, zorganizujeme si o tak, aby sme s vami mohli s radosťou a stráviť príjemné popoludnie. Tak sa budeme cítiť dobre aj my aj vy a o to nám ide. Spoločne sa tešiť zo života.

Váš bača Števo a bačova žena Katka

 

 

 

Z našej histórie si môžete prečítať na  našich starších stránkach: www.salasrabcice.szm.sk,  o  našom mikroregióne na stránke www.podbabouhorou.szm.sk

 Rabčice sú krásna dedinka pod Babou horou, odkiaľ s dajú robiť pekne túry, najmä na majestátnu Babiu horu, ktorá je s výškou 1775 m najvyšším vrchom Oravských Beskýd, ale aj na Malú Babiu horu / 1525 m n.m./, či Piľsko / 1575 m n.m./. Nezabudnuteľné sú aj prechádzky po lesoch, plných lesných plodov a hríbov, neďaleko od nás sa nachádza aj Hviezdoslavova hájovňa - literárne múzeum. Okolo nášho domu ide cyklotrasa až do Poľska.

V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte.