O nás

Sme rodina so štyrmi deťmi a v našej usadlosti v Rabčiciach bývame od roku 1998. Števo - bača je domáci, Katka - bačova žena je z Bratislavy.  Takže už 20 rokov sme tu. Najstarší Jurko/ ťažký kulturista/ má 18 rokov, Zuzka/ milá víla, čo stále sníva/ 17, Jakub 14/ bubeník/ a Matej - gazda  a traktorista má 8 rokov. Počas našej existencie v Rabčiciach na vyšnom konci, skoro na poľskej hranici, sme chovali už asi 20 koní, 50 oviec, 4 kravy. V  roku 2012 sme sa vrátili k chovu oviec a rozhodli sme sa pre plemeno východofrízske.Teraz máme svojich 13 ovečiek na dojenie.O potomstvo sa stará vodca stáda Mišo, plemenný východofrízsky baran.  Pozývame vás k nám na dovolenku, kde si oddýchnete pri cinkote ovčích zvončekov, a môžete sa aj všeličo naučiť z bačovského života. Domov si môžete odniesť vlastnoručne urobený oštiepok, alebo suvenír z ovčej vlny.

Čítajte článok o nás, o ovciach  a ovčej vlne.

orava.sme.sk/c/7675522/kto-ma-ovce-ten-ma-co-chce.html

Ako to u nás funguje

Od februára do novembra stále dojíme ovce, ráno aj večer. Každý deň sa robí syr, alebo oštiepky a varí žinčica. Asi tak raz do týždňa premiestňujeme elektrický oplotok, kde sa pasú ovce na novú lúku. To sú pravidelné činnosti, ktoré robíme bez ohľadu na počasie, náladu a lenivosť.

Okrem toho môžeme spolu s vami upiecť moskole, urobiť plstený výrobok, zabávať sa pri goralskej muzike, ale tieto činnosti môžeme robiť, až keď je urobená nutná robota s ovcami.

Všetko toto sme pre vás pripravili, aby ste sa u nás cítili dobre. Prednostne sa venujeme našim ubytovaných hosťom. Ak by ste ale chceli prísť na návštevu, len tak na výzvedy, na kreatívne kurzy alebo len tak porozprávať sa, prosím vás krásne, zavolajte nám pred tým, lebo sme len maličká usadlosť s 20 ovcami a 4 rukami na prácu. Ak sa dohodneme telefonicky na termíne vašej návštevy, nájdeme si na vás čas a budeme sa vám venovať. Ale niektoré dni na salaši sú naozaj také dynamické, že nestíhame. Ak sa dohodneme telefonicky alebo mailom, zorganizujme si o tak, aby sme s vami mohli s radosťou a stráviť príjemné popoludnie. Tak sa budeme cítiť dobre aj my aj vy a o to nám ide. Spoločne sa tešiť zo života.

Váš bača Števo a bačova žena Katka

 

 

 

Z našej histórie si môžete prečítať na  našich starších stránkach: www.salasrabcice.szm.sk,  o  našom mikroregióne na stránke www.podbabouhorou.szm.sk

 Rabčice sú krásna dedinka pod Babou horou, odkiaľ s dajú robiť pekne túry, najmä na majestátnu Babiu horu, ktorá je s výškou 1775 m najvyšším vrchom Oravských Beskýd, ale aj na Malú Babiu horu / 1525 m n.m./, či Piľsko / 1575 m n.m./. Nezabudnuteľné sú aj prechádzky po lesoch, plných lesných plodov a hríbov, neďaleko od nás sa nachádza aj Hviezdoslavova hájovňa - literárne múzeum. Okolo nášho domu ide cyklotrasa až do Poľska.

V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte.